HEMEN ARAKONUM
Bağlarbaşı Mahallesi, Atatürk Caddesi No:59/G Malteper/İSTANBUL
trende

Uyarı Tabelaları

14.11.2018
Uyarı Tabelaları

Uyarı Tabelaları

Uyarı tabelaları insan hayatında çok önemli bir yere sahiptir. Trafikte, hastanede, iş yerlerinde bizi tehlikelerden korumak, bilgi vermek, yasakları göstermek amaçlı kullanılan tabelalardır. Trafikte kullanılan tabelalar sürüş sırasında oluşabilecek yol ve çevre ile ilgili sorunları gösterir. Yol güvenliğinin sağlanması için belirlenen yasakları gösteren tabelalar vardır. Yollarla ilgili bizi uyaran tabelalar da vardır. Bunlar yol durumunu bize bildirir. Her ne kadar bu tabelalara uymaya çalışsak da bazen kazalar kaçınılmaz olmaktadır. Bu tür kazaları en aza indirmek için daha dikkatli olmalıyız. Biz dikkat etsek de bazen karşı tarafın dikkatinden kaçabiliyor o yüzden her türlü duruma karşı temkinli olup çok dikkat etmeliyiz. Trafikte kullanılan uyarı tabelalarına örnek vermek gerekirse yol ver, dur, karşıdan gelene yol ver, bisiklet giremez, tehlikeli eğim, açılan köprü, kontrolsüz kavşak gibi birçok bizi uyaran ve bize bilgi veren tabelalar vardır.

Uyarı Tabelaları Modelleri

Hastanelerde de ne kadar sağlık kuruluşunun içinde bulunulsa da tehlike kaçınılmazdır. Bu yüzden hastanelerde de bazı uyarı tabelaları kullanılmaktadır. Bunlar hastaların yanı sıra çalışanlarında güvenliği için önemlidir. Yaşanılan bir kaza çalışanlarında iş performansını düşürmektedir. Bu yüzden iş kazaları, meslek hastalıkları daha fazla artmıştır. Hastanede kullanılan uyarı tabelalarına birkaç örnek vermek istiyorum. Yüksek radyasyon alanı, tehlike radyasyon alanı, dikkat zehirli madde, dikkat kaygan zemin, görevli olmayan giremez gibi tabela kullanılmaktadır.

Uyarı tabelaları hayatın her alanında kullanılan en çok trafik ve iş hayatında hayatımızı kolaylaştıran tabelalardır. Uyarı tabelalarını gruplamak gerekirse yasaklama, emir, uyarı, acil durum, tehlike, yer gösterme gibi çeşitli tehlikelere karşı düzenlenen uyarı tabelaları kazalar yaşanmadan insanları uyarmak ve korumak amaçlıdır. Bu tabelalar çeşitli şekillerde düzenlenebilir ama sade ve anlaşılır şekilde olmalıdır. Bu uyarı tabelaları yazı şeklinde değil resim olarak hazırlanır. Hemen fark edilip vermek istediği mesajı hemen vermesi açısından resim yoluyla hazırlanır. Uyarı tabelaları tehlikeye yakın yerde, görebileceğimiz mesafede ve görebileceğimiz büyüklükte olmalıdır. Bir alanda sigara içilmez tabelası varsa o alana giren herkesin bu tabelayı görebileceği yerde olması gerekir. Herkesin bu tabelalara uyması ve oluşabilecek bütün tehlikelerden korunmamız için lütfen tabelaları dikkate alalım.

—————————————————————————————————————————————————————————————–

Bu konuyu begendiyseniz Vinil Germe Tabela konusuda dikkatinizi çekebilir !!!

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: