HEMEN ARAKONUM
Atatürk Caddesi, Şimşek Apartmanı No:59/g Maltepe/İSTANBUL
trende

Kamyonet Giydirme

14.11.2018
827
Kamyonet Giydirme

Kamyonet Giydirme

Kamyonet giydirme yapılırken genellikle iki kişi ile çalışılmaktadır. Giydirmede kullanılan folyolar duvar kâğıdına benzetilmektedir. Giydirme işlemi özel yapışkan yüzeyli folyo üzerine dijital baskı ile aktarılan görselin araç üzerine dikkatli bir şekilde kaplanmasıdır. Kaplama için kullanılan görsel kişilerin tercihine göre değişiklik göstermektedir. Aracın ebatları büyüdükçe yani kamyonetler kullanılan folyo ölçüleri de büyümektedir. Büyük folyo ölçüler kullanılırken uygulama daha yavaş ve daha dikkatli şekilde yapılması gerekmektedir. Aracın arka tarafından ön tarafına doğru baskı yapılan folyolar birleştirilerek giydirme işlemi tamamlanmaktadır. Kaporta, arka ve tavan bölümü en son aşamada tamamlanmaktadır. Araçlardaki çamurluklar ise kaplanmamaktadır. Çünkü plastik ve lastik gibi alanların üzerine yapıştırılınca yapışkanlığını koruyamamaktadır.

Kamyonet Giydirme modelleri

Giydirme yapılırken her konuda olduğu gibi bu konuda da dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Giydirme de kullanılan folyoyu çok fazla çekmemek gerekmektedir. Yani kullanırken folyoyu olabildiğince daha az genişletmek gerekmektedir. Çok fazla genişletilmiş olan folyoların birleşim noktaları bir araya gelmemektedir. Bu yüzden de daha fazla malzeme harcanması gerekmektedir. Kamyonet giydirme sırasında araç üzerinde göçük varsa veya araç yeni boyanmış ise yanlış yapıştırılan folyonun sökülmesi işleminde folyonun altında kalan yerin boyasının bir kısmı da çıkabilmektedir. Bu durum yaşandığında da folyo tekrar o bölgeye yapıştırılamaz. Araç giydirme işleminin yapılması için kapalı bir ortam olması ve bu ortamın sıcaklığının ortalama oda sıcaklığı ayarında olması oldukça önemlidir. Yanlış ısıda giydirme uygulandığı zaman kaplanan yüzeylerde kabarcıklar oluşmaktadır. Bu yüzden gerekli şartları taşıyan durumlarda ve ortamlarda yapılması gerekmektedir.

Basit bir parçayı bile kaplamaya çalışırken şekline göre zorluk çekekteyiz. Kamyonet giydirme yapılırken de kıvrımlı bölümlerde daha çok zorlanılmaktadır. Giydirme sorasında dikkat edilmesi gereken noktalardan bir tanesi de folyonun ısıtılıp kullanılmasıdır. Böyle yapılması oldukça yanlıştır. Folyo ısıtıldıktan sonra genleşmesini önlemek için soğutulmaya bırakılması gerekmektedir. Doğru kullanım ancak bu şekilde olanıdır. Isıtılıp soğumaya bırakılan folyo genleşmediğinden dolayı daha rahat ir şekilde kıvrımlı alanlarda uygulanabilmektedir. Garantili çalışma şartlarına sahip, alanında uzman olan ve kaliteli malzeme kullanan yerlerden hizmet alınması istediğiniz giydirmeye ulaşabilmeniz için oldukça önemlidir.

—————————————————————————————————————————————————————————————–

Bu konuyu begendiyseniz Mesh Baskı konusuda dikkatinizi çekebilir !!!

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: