HEMEN ARAKONUM
Atatürk Caddesi, Şimşek Apartmanı No:59/g Maltepe/İSTANBUL
trende

Folyo Baskı Nedir? Nerelerde Kullanılır?

02.10.2019
137
Folyo Baskı Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Folyo Baskı Nedir?

Folyo malzeme son zamanlarda daha çok dijital baskı işlerinde kullanılan, PVC türünde, arkası yapışkan bir baskı malzemesidir. Folyo, başka bir malzemeye ihtiyaç duymaksızın bir hayli yüzeye yapışması sebebiyle çok seçenek edilmektedir. Günlük hayatta birçok alanda kullanılmaktadır. Son olarak reklam sektörünün de kapsamına giren malzeme sayesinde folyo baskı tekniği uygulanabilir hale gelmiştir.

Dijital baskı yolu ile folyo üzerine baskı yapılıp çoğunlukla mağazaların sergenlerinde gördüğünüz “İNDİRİM – KAMPANYA” tarzı yazıların hepsi bu teknik kullanılarak yapılmaktadır. Folyoların bir hayli renk seçeneği vardır, bu sayede bir hayli alanda istenilen grafik çalışması hoşnut edici neticelerle karşımıza çıkmaktadır. Ayrı olarak Plotter denilen alet sayesinde folyoların üzerine istenilen çizimler, resimler veyahut yazılar kesilerek de kullanılabilir.

Folyo Çeşitleri, Kullanım Alanları

  1. Normal Folyo
    Normal folyolar tabelalarda ve cam yüzeylerde, cephelerde ve yönlendirmelerde kullanılır.
  2. Cast Folyo
    Cast Folyolar girintisi ve çıkıntısı çok olan yerlerde ve bilhassa araç kaplamalarında sıcak hava ile uygulanır üzerine özel laminasyon atıldığında daha uzun ömürlü olur.
  3. Saydam Folyo
    Saydam folyoya dijital baskı ters baskı olarak yapılır içeriden yapıştırılır.

İç Mekan Folyo Baskı

İç mekân folyo uygulamalarında kullanıldığı alanlar nedeniyle insan ile teması oldukça kolay olan folyo baskı da dikkat edilmesi şart olan en büyük öğe sıhhate zarar vermiyor olmasıdır. Bu sebeple yapılan baskının su bazlı boya kullanılarak yapılması son derece ehemmiyetlidir. Su bazlı boyaların insan sıhhatine rastgele bir zararı olmadığı tıbbi olarak ispat etmiştir.

İç mekan da süsleyici emellerle veyahut tanıtım emeliyle yerleştirilen folyo baskı tamamiyle hedef kitleye yönelik reklamların yapılmasına imkan sağlamaktadır. Dikkat edilmesi şart olan en ehemmiyetli öğe, hazırlanan yazılara kati surette suyun temas etmemesidir. Su teması olduğunda yazıların akma ihtimali vardır. Bu konuya oldukça dikkat edilmelidir.

Dış Mekan Folyo Baskı

Dış mekan folyo uygulamalarında aranan en büyük özellik dayanıklılıktır. Sürekli olarak tabiat koşullarıyla (yağmur, kar, rüzgar, güneş vb.) temas halinde kalacağı için dayanıklı olması gerekmektedir. Bu dayanıklılık solvent bazlı boyalar kullanılarak sağlanmıştır. Büyük ebatlarda uygulanabilir olması da diğer bir ehemmiyetli özelliğidir.

Hem uzun yıllar kullanılabilir olduğu için, hem de düşük fiyatlarla tedarik edilebildiği için reklam verenlerin fiyatını de düşürmektedir. Her türlü yüzeye uygulanabilir. Bu sayede normal koşullarda reklam afişi ya da reklam muhtevalı bir uygulamanın olası olmadığı alanlara bile kaplama yapılabilmektedir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: